| | ورود
حضرت فاطمه سلام الله علیها : فَرَضَ اللّهُ... الجِهادَ عِزّاً لِلإِسلامِ. خداوند،... جهاد را براى عزّت اسلام، واجب ساخت. كتاب من لا يحضره الفقيه : ج ۳ ص ۵۶۸ ح ۴۹۴۰ مناسبتهای امروز : روز جهانی مقاومت، سالروز شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی[ شمسی ]

پژوهش

 

 

متن نظام نامه پایگاه اطلاعات پژوهشی مدیریت شهر

 

مقدمه:

 

نظر به ‌انبوه مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه مدیریت شهری، موجود در سطح ‌ملي‌، ضرورت‌ وجود سازوکاری كه بتواند اطلاعاتمفيد و موردنياز محققان ‌و این بخش ‌را شناسايي‌، گردآوري‌ و سازماندهی کند و با بهره‌گيري ‌از فناوری‌های ‌نوين‌ اطلاع‌رساني ‌در كمترين‌ زمان ‌ممكن‌، اين ‌اطلاعات‌ را در اختيار مديران، محققان‌، پژوهشگران و ...قرار دهد، بيش‌ از پيش‌ احساس ‌مي‌شود. لذا با تأكيد بر چنين‌ ضرورتي و با استناد به مصوبه کمیسیون معاونان برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری کلان‌شهرها‌، تشکیل«پایگاه اطلاعات  پژوهشی مدیریت شهری» توجیه وجودی یافته و مدیریت پایگاه با هماهنگی کامل با تصمیمات شورای راهبری در خصوص خط‌مشی و شیوه ‌عمل پایگاه، نسبت به راه­اندازی، تکمیل، توسعه، ارتقاء و افزایش بهره‌وری آن اقدام می نماید.

 

تعاریف:

 

پایگاه اطلاعات پژوهشی مدیریت شهری سامانه ای منسجم با محوریت مطالعات و پژوهش‌های مختلف حوزه شهری که اطلاعات آن سازماندهی شده و امکانات متنوع و جامعی به منظور بازیابی پیوسته اطلاعات، ثبت اطلاعات و گزارش‌گیری را در اختیار کاربر سیستم قرار می‌دهد و از این پس در این نظام نامه به اختصار «پایگاه»  نامیده می‌شود.

هرگونه سندی که به­واسطه انجام یک فعالیت متمرکز بر پژوهش تولید شده و به عنوان محصول آن فعالیت نگهداری می‌شود «سند علمی» خوانده می‌شود. سند علمی شامل آثاری است که حقوق مالکیت معنوی آنها بواسطه تالیف، خریداری یا مالکیت اثر مانند کتب تالیف و ترجمه، طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها، طرح‌های مطالعاتی و ... متعلق به شورای راهبری این پایگاه باشد.

 

اهداف:

 

مدیریت دانش و تبادل اطلاعات و پژوهش های علمی و تخصصی در سطح منطقه‌ای، ملی ‌و بین­المللی به منظور ارتقای سطح اثر بخشی و پرهیز از اجرای طرح های موازی و تکراری در حوزه مدیریت شهری

امکان بهره‌مندی سریع و موثر از پژوهش‌های صورت گرفته با هدف افزایش بهره‌وری مطالعات مربوطه و کمک به توسعه متوازن شهرهای جمهوری اسلامی ایران بویژه کلان شهرها،

بروزآوری نظام تبادل اطلاعات پژوهشی حوزه مدیریت شهری و تداوم‌ گردش‌ صحيح ‌اطلاعات علمی

 

ارکان:

 

شورای راهبری متشکل از اعضای ذیل می‌باشد:

مدیران پژوهش و توسعه شهرداری کلانشهرها و بزرگشهرها (مدیران پژوهش و توسعه معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری و در صورت عدم وجود  مدیریت های متناظر پژوهشی کلانشهر) – اعضای اصلی

مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران –عضو اصلی

مدیر دبیرخانه کمیسیون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری کلانشهرهای ایران (عضو اصلی)

مدیرکل دفتر نوسازی، تحول اداری و فناوری اطلاعات سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور (عضو مدعو)

تبصره 1: جلسات شورا با حداقل 5 نفر از اعضای اصلی (کلانشهرها  و مرکز مطالعات) رسمیت یافته و تصمیمات آن لازم الاجرا خواهد بود.

تبصره 2: حضور نمایندگان اعضای شورا و اعضای مدعو بدون حق رای در جلسات شورا، مجاز می­باشد.

تبصره 3: دبیری شورا با آرای اعضای اصلی به مدت یکسال انتخاب می شود.

 

عضویت سایر شهرها در پایگاه مذکور با تصویب شورا بلامانع است.

تمامی حقوق مالکیت معنوی و مادی پایگاه به شورا تعلق خواهد داشت.

دوره زمانی برگزاری جلسات شورا، به صورت فصلی با دعوت دبیر شورا و به صورت دوره ای در کلانشهرها برگزار می شود.

تبصره1: جلسات فوق العاده با درخواست کتبی و تشخیص دبیر شورا امکان پذیر است.

 

 وظایف

شورای راهبری

برنامه ریزی، سیاستگذاری و نظارت بر کلیه فعالیت های پایگاه و اعضا

بررسی تقاضای عضویت های جدید و تصمیم گیری در خصوص آن

تصمیم گیری در خصوص دستور جلسات ارائه شده به شورا

 

دبیر شورا

دعوت از اعضا و برگزاری جلسات

 مستندسازی تصمیمات متخذه شورا و ارسال صورتجلسات به اعضای اصلی شورا و و پیگیری مصوبات

تهیه و ارائه گزارش های دوره ای و موردی

 

مدیریت پایگاه

 

مدیریت پایگاه با مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران می باشد.

مرکز مطالعات و برنامه­ریزی شهر تهراننسبت به ایجاد بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری پایگاه اقدام می‌نماید.

مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران امکان مدیریت، ویرایش، بارگذاری، اصلاح و بروزآوری اطلاعات وارده به پایگاه را برای اعضاء به تفکیک هر عضو فراهم می‌آورد.

مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مسئولیت راه اندازی، آموزش و در صورت لزوم استانداردسازی داده‌ها در پایگاه مورد نظر و تخصیص سطوح دسترسی و آموزش های لازم جهت مدیریت و روزآمدسازی هرکدام از زیربخشها و بخش‌های موازی در سیستم را عهده‌دار بوده و در این راستا دبیرخانه کلان شهرها و اعضای پایگاه همکاری لازم را خواهند داشت.

هسته اوليه پایگاه بر مبنای اسناد پژوهشی مرکز مطالعات و برنامه­ریزی شهر تهران شكل گرفته و با تخصیص دسترسی به سایر اعضای کلانشهرها، تکمیل و مدیریت می شود.

ارائه فرمت واحد به منظور پرهیز از پراکندگی و عدم انسجام در پایگاه شامل شرایط حداقلی (چکیده و عنوان)

 

  اعضا

بارگذاری، ویرایش، اصلاح و بروزرسانی، رعایت استانداردها، تهیه چکیده و خلاصه متون

تبصره 1:  مسوولیت علمی و صحت مطالب به عهده اعضا می باشد.

 

این نظام نامه در 5 بند در تاریخ 12/6/1393 تصویب گردید.

 

 

آمار بازدید
دی ان ان